Uncategorized

Så straffas Manchester City gällande Financial Fair Play

Utdraget från City’s hemsida (via google translate):

MCFC Financial Fair Play Rapport :

Manchester City Football Club kan bekräfta att det i slutet av innevarande räkenskapsår ( maj 31 ) är på väg att ekonomiskt nollresultat, som planerat.

Klubben kan bekräfta att det har varit i diskussioner med UEFA under den senaste månaden – i samband med tillämpningen av Financial Fair Play reglerna – som har fått stor uppmärksamhet och kommuniceras av UEFA. I centrum för dessa diskussioner är en grundläggande oenighet mellan klubbens och UEFA: s respektive tolkningar av FFP- reglerna på spelare som köpts före 2010. Klubben anser att det har uppfyllt FFP föreskrifter om detta och alla andra frågor.

Under normala omständigheter skulle klubben vill driva sin sak och lägga fram sin position genom alla möjligheter till återkrav. Dock måste vårt beslut att göra detta vägas mot de praktiska verkligheten för våra fans, för våra partners och till förmån för den kommersiella verksamheten i klubben.

Som ett resultat av dessa överväganden och det faktum att klubben nu är nollresultat på i sin verksamhet, har klubben beslutat att ingå en kompromiss med UEFA med följande konkreta resultat :

  • MCFC förlorar 10m euro för sin andel av intäkter från UEFA för att konkurrera i Champions League färdig det i säsong 2013-14.
  • MCFC förlorar 10m euro för sin andel av intäkter från UEFA för att konkurrera i Champions League för säsongen 2014-15
  • Istället för att ha en ackumulerad ersättning på 30m euro i förluster under de kommande två rapporteringsåren ( som alla andra klubbar ), kommer MCFC har specifika fastställda bidrag för 2013-14 och 2014-15 av 20m Euros och 10m euro respektive. Betecknande planerar MCFC att vara lönsamma i 2014-15 och under åren som följer .
  • Den MCFC Champions League trupp för 2014-15 tävlingen kommer att begränsas till 21 spelare. Under 2013-14 klubben registrerades 23 spelare till tävlingen och använt 21
  • Klubbens utgifter för nya spelare för den kommande sommaren transferfönstret, ovanpå intäkter från spelare det kan sälja, kommer att begränsas till 60m euro. Detta kommer att ha någon väsentlig påverkan på klubbens planerade överföringsverksamhet.
  • Lönesumman för hela klubben ( spelar och icke-spelande personal ) för 2014-15 kommer att behöva ligga kvar på samma nivå som den för 2013-14 säsong. Det är viktigt att notera att ytterligare bonusar för föreställningar kan betalas utanför detta nummer. Viktigt är i verkligheten, ser den befintliga MCFC affärsplan en naturlig nedgång i den lönesumman .
  • Med tanke på den unika karaktären av den nya City Football koncernstrukturen – som omfattar MCFC, New York, Melbourne Heart och ett antal andra företag, har klubben gått med på att vissa icke – materiella villkor för att göra rapporteringen så enkelt som möjligt FFP för UEFA att urskilja .
Den typ av förhållanden som kommer att resultera i att häva sanktionerna innebär att klubben räknar med att vara i drift utan sanktion eller begränsning i början av 2015-16 säsongen.

Viktigt alla icke – finansiella sanktioner kommit överens om att skulle ha följts som en naturlig loppet av klubbens planerade affärsverksamhet.

Hela rapporten: http://www.mcfc.co.uk/News/Club-news/2014/May/Club-statement-16-May